Najpiękniejsze rozważania Drogi Krzyżowej - subiektywny przegląd

 

Wielki Post to wyjątkowy czas, w którym szczególnie rozważamy Mękę Jezusa Chrystusa. Poprzez nasze modlitewne wędrówki na Golgotę schylamy nasze wysoko uniesione głowy przed tajemnicą odkupienia. Moim wielkopostnym postanowieniem jest codzienne rozważanie Drogi Krzyżowej, co mi uświadomiło, że mam wiele książek i książeczek z pięknymi tekstami. Dzisiaj przygotowałam subiektywny przegląd moich ulubionych, najbardziej poruszających i tych, po które szczególnie polecam Wam sięgnąć. Krótko omawiam każdą z nich, a także wskazuję, gdzie można je nabyć. 

 

1. Kard. Stefan Wyszyński, Rozważania Drogi Krzyżowej, wyd. Soli Deo

Ks. Prymas był wierny nabożeństwu Drogi Krzyżowej. Nakreślił na ścianie więzienia 14 stacji, by móc je rozważać. W książeczce można znaleźć pełne teksty trzech dróg krzyżowych - wygłoszone 12.09.1968 r. w Kościele św. Barbary w Warszawie, 23.03.1973 r. podczas dnia skupienia Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz 28.01.1974r. w Warszawie - Choszczówce. 

"Pragnę naśladować Twoją delikatność.
Ty nie opowiadasz o dolegliwościach, ale chętnie wysłuchujesz innych, do męki braci nie dodajesz własnej, ale starasz się im ulżyć, ukrywając swoje cierpienie. I ja pragnę czynić podobnie jak Ty."




2. Kard. S. Wyszyński, Via Crucis. Szkice więzienne, wyd. Soli Deo

W 30 rocznicę śmierci i 110 rocznicę urodzin ks. Prymasa, wyd. Soli Deo wydało niewielką książkę, która zawiera cztery teksty Drogi Krzyżowej autorstwa Kard. S. Wyszyńskiego. Zostały one napisane przez ks. Prymasa podczas Jego uwięzienia w Stoczku Warmińskim, dlatego są szczególnie przejmujące. Ks. Prymas w niesłychany sposób łączy się w przeżywaniu cierpień z umęczonym Jezusem. To jedne z najbliższych mojemu sercu rozważań. 

"Potknąłem się o twoje kamienie, ziemio!
Upadłem na twoje łono. Szczęśliwe spotkanie: tak dobrze rozumiem ludzi, którzy upadają na twoje kamienne łoże - w znoju i męce, gdy osty i ciernie im rodzisz..."

Teksty są dostępne w Sklepie Urzekającej.

 

3. Płaczące niewiasty. Rozważania Drogi Krzyżowej, Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej BIBLOS

W tej książce znaleźć można teksty Dróg Krzyżowych napisane przez kobiety i w sposób szczególny dedykowane kobietom. Poruszające, głębokie, nieszablonowe. 

"Przynoszę Ci dzisiaj, Jezu, wszystko, co mnie przygniata do ziemi. Każde raniące słowo, które usłyszałam, każdy hejt, niesprawiedliwe oskarżenie. Ty wiesz, które słowa położyły mnie na łopatki, po których nie mogłam się podnieść. Wiesz to, bo leżałeś tam ze mną, przygnieciony ciężarem mojej krzywdy i szeptałeś słowa miłości: wyryłem Cię na obu mych dłoniach, nie lękaj się, bo Cię wykupiłem, wezwałem Cię po imieniu: tyś moim! Jesteś źrenicą w moim oku.
Twoja słowa zawsze podnoszą, a moje?

Mój język, choć mały, potrafi podciąć nogi, wdeptać w ziemię, zgasić marzenia, wyśmiać, zakrzyczeć, zranić, a czasem zabić.
Słowo mówi, że z obfitości serca mówią nasze usta.
Co jest w moim sercu?
Czym się karmię?
Czego lub kogo słucham?"



 

4. Droga Krzyżowa z bł. Anielą Salawą, Edycja św. Pawła

Bł. Aniela Salawa całym swoim życiem szła za Jezusem na Golgotę. Chciała służyć w każdym znaczeniu tego słowa. Jej piękne refleksje zebrane w wydanym przez wyd. Edycja św. Pawła zbiorku mogą pomóc w owocnym rozważaniu drogi krzyżowej.

 "I często bardzo czuję wielki ciężar tego życia i dziwnie odczuwam to wygnanie (...)
Ale zwykle jestem najspokojniejsza, gdy się na cierpienie zgadzam. Często też jest mowa o trwogach i niepewności, jakie w duszy mojej się rodzą. Pyta często Pan Jezus, tak, jakby nie wiedział, co dusza moja wtenczas zrobi. I mówił dalej, że o ile Mu zaufam, to On mi zginąć nie pozwoli..."



 
5. Droga Krzyżowa ze św. Faustyną, Edycja św. Pawła

Rozważania Drogi Krzyżowej z fragmentami Ewangelii oraz Dzienniczka św. Siostry Faustyny. Św. Faustyna była przez Jezusa w szczególny sposób uwrażliwiana na Jego Mękę, dlatego teksty te są bardzo konkretne i przejmujące.

"Wielka miłość umie zamieniać rzeczy małe na rzeczy wielkie i tylko miłość nadaje czynom naszym wartość"



 

6. S. Bożena Maria Hanusiak, "Niekochana Miłość. Droga Krzyżowa", Edycja św. Pawła
W tej niewielkiej książeczce można znaleźć tekst jednej Drogi Krzyżowej, napisany przez pustelnicę, siostrę Bożenę Marię Hanusiak. Czytałam już kilka innych książek napisanych przez Siostrę i zawsze są one bardzo ubogacające. 

"Miłości niekochana, nierozpoznana, odrzucana przez wielu - uwielbiam Cię! 
Uwielbiam Ojca, który daje mi Ciebie poznać i przygarnia mnie Twoimi ramionami, rozpostartymi dla mnie na drzewie krzyża. 
Uwielbiam Ducha, który wprowadza mnie w tajemnicę Twojego zwycięstwa, pragnąc, abym miał w nim pełny udział. Panie, otwórz mnie na Ciebie. Przeniknij mnie żarem swojej miłości..."



 

7. Św. Urszula Ledóchowska, U stóp krzyża. Rozważania Drogi krzyżowej i Gorzkich żali, Edycja św. Pawła

W niniejszym zbiorku znajdują się nie tylko rozważania Drogi Krzyżowej, ale również do Gorzkich żali. Św. Urszula Ledóchowska i jej duchowość jest mi bardzo bliska, dlatego ta książka ma wyjątkowe miejsce w moim sercu. 

„Co dzień muszę brać na siebie krzyż życia. Niech nie myślę tu o wielkich krzyżach, które czasem się zdarzają, ale o krzyżykach życia codziennego - małych, ale nie mniej nużących, dlatego że tak licznych. Trzeba je dźwigać, na to nie ma rady. Ale jak- to właśnie pytanie? (…)

Im więcej człowiek na krzyż narzeka i niecierpliwi się, nienawidzi go, tym gorzej mu będzie, tym boleśniej ten krzyż będzie ciążyć na jego barkach. A przeciwnie, w miarę jak człowiek wnika w tajemnicę krzyża, im głębiej zrozumie, że krzyż to ostatnie słowo miłości, im lepiej nauczy się kochać Krzyż dla Ukrzyżowanego, tym szczęśliwszy będzie i już nie on krzyż, ale krzyż jego dźwigać będzie coraz wyżej, w jasne regiony przedwiecznej miłości…”



 

8. Bp Artur Ważny, M. Figas, Droga dla grzeszników i świętych, Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej BIBLOS

Dwa teksty rozważań do Drogi krzyżowej są przedstawione w niezwykle ciekawym układzie graficznym - z hasłami kluczowymi, odniesieniami do Pisma Świętego i miejscem na notatki. Pierwszy z nich nosi tytuł "Droga krzyżowa w Kościele", a drugi "Czułość decyzji" i jest inspirowany życiem błogosławionej rodziny Ulmów. Oba są bardzo poruszające, pomagają odkryć w moim sercu takie miejsca, które szczególnie potrzebują uzdrowienia przez Jezusowy krzyż...

"Panie Jezu, spraw, abyśmy umieli otulać śmierć nadzieją. Byśmy umieli pocieszać tych, którzy płaczą po odejściu swoich bliskich. Spraw, Panie, byśmy nie bali się wziąć ich w swoje ramiona. Pozwól, Panie, usłyszeć jęk ich samotności, która zagłuszana kolejnym pakietem telewizji, staje się coraz mocniejszym wołaniem o naszą uwagę. Samotność śmierci, z dala od rodziny. W zapomnieniu. Po cichu. Zachowaj nas, Panie."



 

9. Red. P. Sarlej, "Mąż boleści oswojony z cierpieniem. Rozważania Drogi Krzyżowej dla mężczyzn", Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej BIBLOS

Coś specjalnego dla mężczyzn - konkretne i bardzo męskie rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa pięciu panów - teologów, muzyka, geologa, szczęśliwych mężów i ojców. Z różnych punktów widzenia, bardzo inspirujące do własnych przemyśleń, pełne głębi i pasji poszukiwania Boga w codzienności. 

"Nie przyłączaj się więc do tych, którzy dziś plują Jezusowi w twarz, policzkują Go i szydzą z Niego, nie chcąc przestrzegać w życiu społecznym Jego prawa czy nawet dążąc do wyeliminowania Go z życia publicznego. On nikomu nie zawinił, nikogo nie skrzywdził. On za ciebie poszedł na śmierć. Czy okażesz się godny przyjąć tę ofiarę?"




10. Ks. Aleksander Woźny, Drogi Krzyżowe, Wydawnictwo Kontekst

Na koniec zostawiłam szczególny dla mnie zbiór rozważań, wyjątkowego kapłana, który nieustannie zdumiewa mnie, porusza i skłania do refleksji. Ks. Aleksander Woźny szczególnie ukochał nabożeństwo Drogi Krzyżowej i odprawiał je niestrudzenie każdego dnia, nawet w dni świąteczne i pomimo zmęczenia oraz braku sił. Rozważania autorstwa ks. Woźnego są proste, bliskie codziennym zmaganiom każdego z nas. Bez wątpienia mogę powiedzieć, że zaraz po Piśmie Świętym jest to najczęściej przeze mnie czytana książka w tym Wielkim Poście.

"Rozważanie Jego męki jest próżne, jeśli nie pobudza do pokuty, do naprawy życia i krzywd, któreśmy wyrządzili..."

"Drogi Krzyżowe" ks. Woźnego są dostępne w sklepie wyd. JP2
Drogi Krzyżowe ks. A. Woźny


Pamiętajcie, że za pobożne odmówienie drogi krzyżowej przy stacjach erygowanych można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Westchnijcie za drogimi mojemu sercu, duszami czyśćcowymi!

Za św. Faustyną powtarzam:

"Jezu mój, nadziejo moja jedyna,
dziękuję Ci za tę księgę, którą otworzyłeś
przed oczyma duszy mojej. Tą księgą
jest męka Twoja dla mnie z miłości podjęta.
Z tej księgi (uczę się), jak kochać Boga i dusze.
W tej księdze zawarte (...) skarby nieprzebrane.
O Jezu, jak mało dusz Ciebie rozumie
w Twoim męczeństwie miłości (...)
Szczęśliwa dusza, która zrozumiała
miłość Serca Jezusowego..."


Komentarze